Kartvizit tasarımı nasıl yapılır ve dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Kartvizitler kısaca profesyonelliğin kısa bir özetidir. Bu kısa özeti nasıl yaptığınız kadar “görsel açıdan zengin ve bilgilendirici” olması da büyük bir önem taşır. Kartvizit tasarımında 4 temel unsur bulunmaktadır. Bunlar “doğru ölçü, bilgi, yaratıcılık ve matbaa” unsurlarıdır. Sormamız gereken soruları cevaplarıyla birlikte bu yazımızda bulabilirsiniz.

Kartvizitin renk seçimleri konusunda dikkatli olunmalıdır.

Kartvizit tasarımınızda dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri renk seçiminizdir. Renklerin psikolojisi diye bir gerçek vardır. Bu psikolojide, her rengin hissettirdiği ve ortaya çıkardığı anlamlar ile kartvizitinizi verdiğiniz insanların size karşı güvenini kazanabilirsiniz. Hiç bir renk nötr, yani anlamsız değildir. Suyun bile berraklığı ile vermiş olduğu bir his vardır. Sizi yansıtan renkleri tercih ederken renk psikolojisini de göz önünde bulundurmanızda fayda vardır.

Vereceğiniz bilgilerin aşırıya kaçmaması veya gereğinden az olmaması gerekir.

Sıklıkla gördüğüm hatalardan bir kaç tanesinden bahsetmek istiyorum. Üzerinde yer verilen bilgilerin iletişim amaçlı olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak bazı durumlar vardır ki, yayına girmemiş bir web sitesi veya ulaşılamayan bir mail adresi bilgisi… Bu durumda kartvizitinizi vermiş olduğunuz kişiler, hakkınızda daha fazla bilgi almak ve güvenilir olup olmadığınızı öğrenmek için araştırma yapmak istiyor. Bakımda bulunan, ulaşılamayan web siteleri ve mail adresleri profesyonelliğinize zarar verecek ve güven kaybı oluşumuna sebep olacaktır.

Adınız ve soyadınızı ünvanınız ile kombin yapmalısınız.

İlgili firmanın logosu veya logotype ‘ı ile nasıl bir hizmet verdiğiniz açıkça belli oluyorsa sıra sizin ne yaptığınızı belli etmektedir. Firmada ki konumunuzu, yaptığınız işi ve insanların sizinle neden iletişime geçmeleri gerektiğini ünvanınız ile anlatabilirsiniz. En iyi kartvizit tasarımları sizin için özenle hazırlanmış tasarımlardır. Tıpkı Modeks Cila için hazırladığım bu kartvizit gibi…