E-Ticaret Sitesi: Sıfırdan E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?
28 Haziran 2019

Hangi İçerik Yönetim Sistemini Seçmeliyim?

WordPress

İçerik yönetim sistemi dendiği zaman akla ilk olarak wordpress gelir. WordPress kullanımı basit, gelişime açık, yüz binlerce tema ve eklenti ile uyumlu çalışan bir içerik yönetim sistemidir. Blog tabanlı olarak geliştirilen ve ilerleyen zamanlarda içerik yönetim sistemi olmasına karar verilen bu sistem, dünya üzerinde ki neredeyse bütün girişimciler için ilk tercih olmuştur. Dilediğiniz her şey için wordpress kullanabilirsiniz.

 

 

 

 • E Ticaret Sitesi
 • Kurumsal Web Sitesi
 • Ürün Tanıtım Sitesi
 • Reklam Sitesi
 • Dizi / Film Sitesi

gibi bir çok alanda profesyonel web sitesi sahibi olmak isteyenlerin tüm ihtiyaçlarını karşılayan bir (content management system) içerik yönetim sistemidir.

WordPress ile yapılan web sitelerinde dinamik yapısı nedeniyle tasarım değişiklikleri yaparken profesyonel bir “web tasarımcı” ile çalışırsanız, sitenizde herhangi bir kayıp veya bozulma olmadan istediğiniz sonucu elde edersiniz. Bir tema değişikliği ile sitenizin bütün tasarımını değiştirebilecekken sadece bazı yerlerde değişiklik istiyorsanız bir kaç satırlık kod ile bu sorunu çözebilirsiniz. Tasarımın yanı sıra yeni bir özellik, fonksiyon eklemek ücretli / ücretsiz eklentiler ile sadece bir kaç saatinizi alacaktır.

WordPress geliştiricilerinin söylediklerine bir bakalım mı?

WordPress güzel bir web sitesi veya blog yaratmak için web yazılımıdır. WordPress’in ücretsiz ve paha biçilemez olduğunu aynı anda söylemeyi seviyoruz.

 

WordPress’i neden tercih etmelisiniz?

 • Kolay kurulum : Web sitenizi barındıran çoğu hosting firması wordpress kurulumu için otomatik bir sistem sunuyor. Sadece bir kaç dakika içerisinde wordpress içerik yönetim sistemini kurabilirsiniz.
 • Özelleştirme : Diğer içerik yönetim sistemlerine göre iki kat daha fazla tema ve eklenti seçeneğine sahip bir yazılımdır. Ücretsiz veya uygun fiyatlarda satılan temalar ve eklentiler ile dilediğiniz gibi bir web sitesi kurmak (teknik bilginiz varsa) bir kaç günde mümkündür.
 • Topluluk desteği : Teknik bilginizin yeterli gelmediği ve/veya sorun yaşadığınız durumlarda wordpress destek forumlarında sorununuza çözüm bulabilirsiniz.

WordPress ile yaptığım web sitelerine buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca şu an bu yazıyı okuduğunuz web sitesi de wordpress ile geliştirilmiştir.

 

Joomla

E ticaret veya sosyal medya sitesi istiyorsanız harika bir seçenek olabilir. Temel düzeyde teknik bilgisi olan herkes joomla ile web sitesi yapabilir, yönetebilir. Ancak wordpress 140.000.000+ web sitesi tarafından kullanılırken, joomla 63.000.000+ web sitesi tarafından kullanılmaktadır. WordPress için 4.000+ ücretsiz tema, 45.000+ ücretsiz eklenti mevcut iken bu durum joomla da 1.000+ ücretsiz tema ve 7.000+ ücretsiz eklenti ile tercih edilebilirliğini kaybediyor. Ancak teknik altyapısı ve sisteminin özenle hazırlanmış olması hala başarısını sürdürmesi için ve tercih edilmesi için yeterlidir.

Joomla geliştiricilerinin söylediklerine bir bakalım mı?

Joomla, web sitesi ve güçlü uygulamalar yaratma imkanı veren ödüller kazanmış içerik yönetim yazılımıdır. Kolay kullanım, genişleyebilirlik dahil pek çok açıdan Joomla en popüler web sitesi yazılımıdır.

 

Joomla’yı neden tercih etmelisiniz?

 • Sosyal medya ağı : Joomla ile kolay ve hızlı sosyal medya araçları oluşturabilir ve hemen yayına alabilirsiniz. Bu konuda oldukça başarılı bir cms’dir.
 • E Ticaret siteleri : Drupal veya wordpress ile de oluşturulabilen e ticaret sitelerini joomla ile kolay ve sorunsuz bir şekilde halledebilirsiniz.
 • Fazla teknik değil : Drupal kadar teknik bilgi gerektirmeyen ancak kullanımı wordpress’den biraz daha zor olan joomla çok fazla teknik bilgi gerektirmiyor.
 • Topluluk desteği : WordPress kadar desteği olmasa da joomla için yardım portalları ve destek sayfaları mevcuttur.

 

Drupal

WordPress ve joomla‘dan sonra en popüler üçüncü içerik yönetim sistemi olmasına rağmen büyük markaların ve devletlere ait web sitelerinin tercih ettiği bir içerik yönetim platformudur. Beyaz saray (https://www.whitehouse.gov) ,  Nasa (http://www.nasa.gov) , Grammy Awards (https://www.grammy.com) gibi çok büyük kitlelere ulaşan ve hitap eden en önemli web siteler drupal ile geliştirilmiştir. Karmaşık ve fazla teknik bilgi gerektiren drupal içerik yönetim platformu neden bu kadar çok tercih ediliyor? Bir bildikleri vardır diyerek seçim yapmamanız konusunda sizleri şimdiden uyarmak isterim.

Drupal, çoğu yazılımcının aksine bilindiği gibi bir içerik yönetim sistemi değildir. Aksine içerik yönetim platformudur. Farklı içerik yönetim sistemleri ile içeriklerinizi yönetebilecekken drupal ile kendinize özel bir içerik yönetim sistemi oluşturabilirsiniz. Tüm dünyanın bildiği kurumlar tarafından tercih edilmesinin sebebi işte tam olarak budur. İhtiyacınızdan fazlasını isterseniz, gereksiz ve fazla maliyet ile bir web sitesine sahip olursunuz. En uygun web sitesi fiyatlarına ulaşmak isteyenler öncelikle bu 3 sistemden birini ihtiyaçlarına göre seçmeli ve karar vermelidir.

Drupal geliştiricilerinin söylediklerine bir bakalım mı?

Drupal, milyonlarca siteye ve uygulamaya güç veren açık kaynak içerik yönetim platformudur. Dünya çapında aktif bir topluluk tarafından geliştirilmekte ve kullanılmaktadır.

 

Drupal’ı neden tercih etmelisiniz?

 • Teknik olarak gelişmiş : Teknik detaylarla oynamayı seven ve bu teknik detayların içinde boğulmak istiyorsanız en iyi seçenektir.
 • Yüksek performans : Drupal ile geliştirilmiş bir web sitesinin sayfaları, diğer sistemlerle geliştirilmiş web sitelerinin sayfalarına nazaran daha hızlı yüklenmektedir. Ancak çok fazla eklenti yüklemek drupal’da da performans düşüklüğüne neden olabilir. Eğer iyi optimize edilmiş bir siteniz varsa hangi sistemi kullandığınız çok önemli değildir.
 • Özelleştirilebilir : Kolay özelleştirilebilen eklentilere, temalara sahiptir. Eğer iyi bir yazılımcıysanız kök dosyalarına doğrudan erişebilir ve onları da özelleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir